Recenze Ergotron WorkFit-S Sit-Stand Workstation | 2013-12-06

Recenze Ergotron WorkFit-S Sit-Stand Workstation

Ergotron WorkFit-S je zařízení umožňující střídat práci v sedě a ve stoje, což znamená, že můžete jednoduše snížit nebo zvýšit počítač, abyste mohli sezení střídat se stáním (abyste nezemřeli). Samozřejmě si můžete najít decentní stůl na stání pod 270 dolarů (cca 5400 Kč). Znamená to však, že musíte stát celý den. Já jsem zjistil, že minimálně během odpoledne mívám chuť si od stání odpočinout.

Bohužel kvalitní stůl pro sezení i stání, který umožňuje libovolně měnit výšku, cenově začíná na 1 000 dolarech (20 000 Kč). Proto jsem požádal Ergotron o možnost vyzkoušení WorkFit-S. Jedná se o dobrý kompromis v ceně, ale nadstandard, co se týče kvality.

Co se mi líbí na WorkFit-S od Ergotronu

Nedávno jsem si zařizoval domácí kancelář, ale žádné vybavení nebylo vhodné pro práci ve stoje. Na druhou stranu se mi ale nechtělo vše vyhazovat jen kvůli novému rozestavení kaceláře. Za původní vybavení kanceláře z Ikea jsem utratil jen něco kolem 400 dolarů. Ale získat stejné množství kancelářského vybavení uzpůsobené pro sezení i stání by vyšlo na tisíce dolarů. Nemám zatím zájem o investování takovéto sumy. Koupil jsem si sice balanční míč za 20 dolarů, ale stejně chci při práci stát alespoň část dne. Proto mi přijde stojan WorkFit-S téměř perfektní řešení.

WorkFit-S je vlastně vertikální sloupek s držákem monitoru, podložkou pod klávesnici a stabilizačním prvkem na spodku. Smontování a přichycení ke stolu trvalo asi deset minut. Po montáži je zařízení dostatečně stabilní, jako by bylo součástí stolu. Navzdory tomu je změna polohy lehká, spočívající jen v odšroubování svorky a přesunutí do požadované polohy.

WorkFit-S hodnotím jako celkem dobře vypadající zařízení (mělo by vypadat docela fajn i s přimontovaným iMac). Taktéž ponechává dostatek prázdného místa na zbytku stolu, to však částečně závisí i na hloubce každého stolu. Naopak zabírá místo vepředu, kvůli držáku na klávesnici. Jestli však již používáte vysouvací desku na klávesnici, pravděpodobně nepoznáte rozdíl. Pokud výsuv na klávesnici nepoužíváte, WorkFit-S vás posune asi o 45 cm od stolu, aby byla zachována správná pozice klávesnice a monitoru při sezení i stání. Osobně mám doma dostatek místa, takže to pro mě nebyl problém. Akorát musím vymyslet, co s prázdným místem, které mi vzniklo za stojanem WorkFit-S.

Většina držáků, které jsou součástí stojanu WorkFit-S, je lehko nastavitelná (co jiného by se také dalo očekávat od firmy nazvané Ergotron, že). Polohu monitoru můžete měnit otáčením, nakláněním, rotací nebo posunem nahoru či dolů. Podložka pod klávesnici je stacionární, ale je možné vertikálně posouvat celý držák. Všechny změny vyžadují jen minimum námahy, protože části, se kterými se dá pohybovat, mají protizávaží nebo obsahují struny. Stačí jen zatlačit a posunou se tam, kam chcete.

Vlastním dva produkty od Ergotronu, nastavitelný stojan na notebook a rameno na monitor. Oba výrobky jsou robustní a pevné a drží v perfektním stavu už léta. WorkFit-S podle mě dosahuje stejné kvality. Vypadá, že vydrží léta dělat přesně to, co od něj očekáváte.


Ergotron Workfit-S pro praci vsede i ve stojeNechtěl jsem zkoušet Ergotron WorkFit-S jako nějaký mezikrok na cestě k plně stavitelnému stolu. To podle mě může skončit jen vyššími náklady. Chtěl jsem to vyzkoušet jako 
dlouhodobé řešení pro sezení i stání v mé kanceláři. A tím to skutečně je. Rád bych ho využíval tak dlouho, jak dlouho budu využívat můj stůl, a skutečně oceňuji flexibilitu, s jakou mohu přizpůsobit jakýkoliv pracovní povrch k práci ve stoje.

Žít s WorkFit-S je lehké. Rád chvíli stojím, pak si zase sednu, a za chvilku opět stojím. Všechno, co je potřeba udělat, je zvýšit nebo snížit celé zařízení. Je to neskutečně vhodné, když si zvykáte na stání. Před počítačem totiž trávím tolik času, že stání byl tak trochu šok pro moje tělo. Byl jsem rozbolavěný po několik dní, dokud si mé tělo nezvyklo. Možnost přerušit den sezením byla velká pomoc. I teď, když jsem už celkem zvyklý stát po celý den, upřednostňuji mít stále na výběr mezi sezením a stáním.

 

Co nemám rád na Ergotron WorkFit-S

Mám taky pár připomínek k WorkFit-S, ačkoliv nejsou nijak vážné.

Při návrhu designu, Ergotron očividně zapomněl, že většina počítačů má kabely a vedení kabelů vypadá, jako by bylo doplněno dodatečně. Dostanete jen pár nalepovacích klipů na kabely, ohebnou trubku a několik pásků na suchý zip. Není to nijak závažné, akorát když zvýšíte některé komponenty, odhalíte tím víc kabelů a bylo by příjemnější mít elegantní řešení na jejich ukrytí.

Držák monitoru na WorkFit-S vám umožňuje hýbat s monitorem téměř v jakémkoliv směru kromě dopředu a dozadu. Když vám základní pozice vyhovuje, skvělé pro vás. Pro mě to bylo možná příliš blízko očím. Chtěl bych to posunout tak o 15 centimetrů  dozadu, hlavně při sezení. Zvykl jsem si, ale není to dokonalé.

Plastový držák má taky menší nedostatek. Kombinace plastového držáku a jediného sloupku držícího vše na místě znamená, že si občas můžete všimnout hýbání stojanu při psaní. Dá se na to zvyknout, ale člověk to vnímá.

Závěrem, i když WorkFit-S vypadá v pořádku, nejedná se asi o ten druh věci, který byste chtěli mít při nějakém jednání mezi vámi a klientem. Když Workfit můžete zastrčit někam do rohu, aby nepřekážel, bude vše v pořádku. Ale v případě, že ho plánujete mít na stejném stolu, za kterým se setkáváte s klienty, můžete být víc spokojeni, když si pořídíte nějaký výškově stavitelný stůl. I když ani ty nemusí být úplným vrcholem stylu.

Opět, ani jedna z výše zmíněných věcí neodrazuje od nákupu, ale mohou to pro někoho být trochu otravné věci.

Proč koupit Ergotron WorkFit-S

WorkFit-S je optimální řešení, když chcete mít možnost postavit se a pracovat tak za počítačem, ale nechcete kupovat nový nábytek a využít svou stávající kancelář.

Celkové skóre: 4,5 (z 5)

Dodatek: Lepivé pásky na suchý zip dodávané s WorkFitem nejsou jen přechodným řešením. Strávil jsem půlhodinu jejich odstraňováním z klávesnice a trackpadu.

 

Přeloženo a upraveno z recenze Sama Glovera z 4.3.2013